فهرست مطالب :

ثبت شرکت سهامی عام در شهران

ثبت شرکت سهامی عام در شهران، معمولا برای فعالیت‌های گسترده و صنایع بزرگ مورد استفاده قرار می‌گیرد. صنایعی مانند، فلزات سنگین و فعالیت‌هایی مانند موسسات مالی و اعتباری. در ثبت شرکت سهامی عام در شهران، برخلاف سهامی خاص، صرفا بخشی از سرمایه از سوی سهامداران و بخش دیگر از طریق پذیره‌نویسی تامین می‌شود. پذیره نویسی به معنی تعهد کردن مبلغ سهام است.

برای تاسیس شرکت سهامی عام در شهران و انتشار سهام باید مراحلی طی شود. انتشار سهام و ثبت شرکت سهامی عام در شهران در برخی شرایط، نیازمند اخذ مجوز از سازمان بورس است. در واقع موسسان شرکت سهامی عام پیش از پذیره‌نویسی باید به تعیین وضعیت معافیت یا عدم معافیت نزد سازمان بورس اقدام کنند. 

اگر شرکتی از دریافت مجوز معاف باشد، با دریافت نامه معافیت از این سازمان می‌تواند نسبت به مراحل ثبت شرکت در شهران در اداره ثبت شرکت‌ها اقدام نماید. در غیر این صورت ابتدا باید مراحل دریافت مجوز از سازمان بورس را طی کند و سپس در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت برسد.

سرمایه شرکت سهامی عام می‌تواند به صورت نقدی یا غیرنقدی باشد. آنچه از لحاظ قانونی اهمیت دارد، این است که در مورد سرمایه نقدی، حداقل ۳۵ درصد سرمایه‌ای که توسط موسسین به شرکت آورده شده است باید پرداخت شود. در مورد مابقی آن نیز تعهد به پرداخت صورت بگیرد. در رابطه با سرمایه غیرنقدی نیز، باید تمامی آن در هنگام ثبت تادیه و تقویم شود.

ثبت شرکت سهامی خاص در شهران

ثبت شرکت سهامی خاص در شهران، محبوب‌ترین و رایج‌ترین انواع شرکت‌های تجاری‌ست. چرا که امکان فعالیت در موضوعات گسترده‌ای را برای موسسین آن فراهم می‌آورد. ضمن اینکه تمامی سرمایه شرکت سهامی خاص از سوی موسسین تامین می‌شود. این نوع شرکت‌ها در موضوع محدودیتی ندارند.

ثبت شرکت سهامی خاص در شهران توسط هیئت مدیره، مدیرعامل و بازرس اداره می‌شود. همچنین نحوه اداره شرکت به صورت مفصل در لایحه اصلاحی قانون تجارت بیان شده است که کامل‌ترین سازوکار را در بین سایر شرکت‌های تجاری دارد.

حداقل سرمایه‌ای که در این نوع شرکت‌ها باید تامین شود به جهت محدودتر بودن فعالیت، نسبت به سهامی عام، یک میلیون ریال است. این میزان مانند شرکت‌های سهامی عام می‌تواند به صورت نقدی یا غیرنقدی باشد.

مدارک ثبت شرکت سهامی خاص در شهران

 • دو نسخه اظهارنامه‌ تکمیل‌شده
 • دو نسخه اساسنامه‌ تکمیل‌شده
 • دو نسخه صورت‌جلسه‌ تکمیل‌شده‌ مجمع عمومی موسس
 • دو نسخه صورت‌جلسه‌ تکمیل‌شده‌ هیئت‌مدیره جهت تعیین دارندگان حق امضا
 • اصل گواهی بانکی مبنی بر پرداخت حداقل ۳۵ درصد سرمایه‌ شرکت
 • اصل مجوز فعالیت از مراجع قانونی مربوط، درصورتی که موضوع فعالیت‌تان نیاز به‌ مجوز دارد.
 • مدارک هویتی کلیه‌ موسسان (شناسنامه و کارت‌ملی)، مدیران و بازرسان (در صورتی که شخص حقوقی باشد/ مدارک نماینده و نامه نمایندگی)

ثبت شرکت با مسئولیت محدود در شهران

نوع دیگر شرکت‌های پرطرفدار در ایران، ثبت شرکت با مسئولیت محدود در شهران است که حداقل با دو شریک تشکیل می‌شود. در عین حال تشریفات کمتری نسبت به شرکت سهامی خاص دارد.

در این نوع شرکت‌ها مسئولیت شرکا در مقابل بدهی‌های شرکت، محدود به سرمایه‌ای است که در شرکت دارند. یعنی اگر در ابتدای ثبت شرکت، شرکا سهم خود را به عنوان شریک پرداخت کرده باشند، در صورت بدهی در مقابل اشخاص دیگر، هیچ مسئولیتی نخواهند داشت و طلبکاران برای دریافت طلب خود فقط می‌توانند به سرمایه شرکت مراجعه کنند. این دلیل باعث شده است، ثبت شرکت با مسئولیت محدود در شهران یکی از رایج‌ترین قالب‌ها برای ثبت شرکت در ایران باشد.

همچنین موسسین شرکت با مسئولیت محدود می‌توانند موضوعات مختلفی را برای فعالیت در این قالب شرکت انتخاب کنند.

در قانون حداقل سرمایه برای این شرکت تعیین نشده است ولی بر اساس رویه ثبتی حداقل میزان سرمایه یک میلیون ریال در نظر گرفته شده است. این سرمایه می‌تواند به صورت نقدی یا غیرنقدی توسط شرکا تامین شود.

مدارک ثبت شرکت با مسئولیت محدود در شهران

 • دو نسخه رسید پذیرش تاسیس اینترنتی
 • دو نسخه ابلاغیه تایید نام
 • دو نسخه تکمیل‌شده از تقاضانامه ثبت
 • دو نسخه تکمیل‌شده اساسنامه
 • دو نسخه صورت‌جلسه مجمع عمومی موسسین شرکت
 • دو نسخه صورت‌جلسه هیئت مدیره
 • اصل مجوز فعالیت شرکت (در صورتی که موضوع فعالیت نیاز به مجوز داشته باشد.)

ثبت شرکت تضامنی در شهران

نوع دیگری از شرکت‌های تجاری، ثبت شرکت تضامنی در شهران هستند. در این شرکت‌ها شخصیت شرکا نقش محوری دارد. با این تعریف، در صورتی که شرکت منحل شود و دارایی شرکت برای پرداخت بدهی‌های آن کافی نباشد، هر یک از شرکا از اموال شخصی خود، مسئول جبران بدهی‌های شرکت هستند.

ثبت شرکت تضامنی در شهران به دلیل مسئولیت‌های زیادی که برای شرکا دارد، در مواردی انجام می‌شود که الزامی برای آن‌ وجود داشته باشد. برای مثال صرافی‌ها حتما باید در قالب شرکت تضامنی ثبت شوند و باید مجوز خود را از بانک مرکزی دریافت کنند.

ثبت شرکت مختلط سهامی در شهران

ثبت شرکت مختلط سهامی در شهران، ترکیبی از شرکت سهامی و تضامنی هستند. به این صورت که در شرکت مختلط سهامی برخی از شرکا، سهامدار و برخی دیگر شریک ضامن هستند. مسئولیت شرکای سهامدار به اندازه سهامی‌ست که در شرکت دارند و از طرف دیگر شرکای ضامن در برابر تمامی قروض و بدهی‌های شرکت مسئولیت حداکثری دارند.

انتخاب مدیران شرکت مختلط سهامی از سوی شرکای ضامن صورت می‌گیرد. به علاوه این شرکت مانند شرکت سهامی دارای مجامع عمومی‌ست که به جز انتخاب مدیران، سایر قوانین مجمع عمومی را دارد و با حضور تمامی سهامداران تشکیل می‌شود.

این شرکت‌ها همچنین دارای بازرس هستند که انتخاب بازرس در مجامع و توسط سهامداران انجام می‌شود.

ثبت شرکت مختلط غیرسهامی در شهران

این نوع شرکت‌ها نیز از لحاظ ترکیب، مانند مختلط سهامی هستند. با این تفاوت که عده‌ای از شرکا با مسئولیت محدود و عده‌ای دیگر به نحو تضامنی شریک هستند. مسئولیت شرکای ضامن نسبت به بدهی‌های شرکت حداکثری است. در نتیجه در صورت انحلال و عدم کفاف دارایی شرکت مقابل اشخاص ثالث، هر شریک ضامن مسئول پرداخت کل بدهی‌ها از اموال شخصی خود است.

اداره شرکت نیز به عهده شرکای ضامن است و شریک با مسئولیت محدود حق و وظیفه‌ای برای انجام معامله یا اداره شرکت ندارد مگر اینکه از جانب شرکت وکالت داشته باشد و این نکته را در هنگام معامله قید کند. در عین حال شریک با مسئولیت محدود حق نظارت بر اداره شرکت را دارد.

ثبت شرکت نسبی در شهران

نوع دیگری از شرکت‌های تجاری شرکت نسبی است. در این شرکت، مسئولیت شرکا به نسبت سرمایه‌ای‌ست که به شرکت می‌آورند. تقسیم سود نیز بر همین اساس بین شرکا انجام می‌شود مگر اینکه در شرکتنامه به ترتیب دیگری توافق شده باشد.

نکته: در کنار نام شرکت باید عنوان شرکت نسبی و حداقل اسم یکی از شرکا و عبارت برادران یا شرکا ذکر شود.

در این شرکت‌ها، یک نفر از بین شرکا یا خارج از اعضای شرکت باید به عنوان مدیر منصوب و نحوه اداره شرکت در اساسنامه تعیین می‌شود.

انتقال سهم‌الشرکه نیز به این صورت است که هیچ یک از شرکا نمی‌تواند سرمایه خود را در شرکت به شخص دیگری منتقل کند مگر اینکه همه شرکا نسبت به این امر رضایت داشته باشند.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *