فهرست مطالب :

پلمپ دفاتر

مقدمه

 

پس از این که شرکت شما ثبت شد و اجازه فعالیت پیدا کردید می بایست دفاتر شما همگی دارای پلمپ دفاتر باشند. دلیل این امر این است که برای فعالیت های اقتصادی و هزینه هایی که انجام میدهید می بایست کاملا روشن و قابل پیگیری باشد و باید اطلاعات مالی در اختیار شرکت قرار بگیرد تا بتوان آنها را بررسی کرد. به همین دلیل پلمپ دفاتر می تواند مانع هر گونه نقص در این دفاتر شود. در ادامه این مقاله به اهمیت و انواع دفاتر پلمپ شده اشاره می کنیم پس با وزرا همراه باشید.

اهمیت پلمپ دفاتر

 

اداره مالیات با بررسی دفاتر مالی شما شرایط مالی شما سال گذشته را می سنجد و مالیات شما را تعیین می کند. پس در صورتی که دفاتر شما دارای پلمپ دفاتر نباشند اداره مالیات شما را متخلف محسوب می‌کند و جریمه خواهید شد. پس شرکت های ثبت شده حتما باید دارای دفاتر پلمپ شده باشند.

ممکن است بپرسید اگر شرکت ما فعالیتی نداشته باشد و تمامی دفاتر تماما سفید باشند و اداره مالیات با برگه های سفید روبرو شود آیا اگر پلمپ دفاتر نباشد باز هم متخلف هستیم؟ در جواب این سوال باید بگویم بله!
حتی اگر شرکت شما فعالیت نداشته باشد پمپ دفاتر اجباری است و در صورت نبود این پلمپ شما متخلف محسوب می شوید.

دفتر روزنامه

این دفتر می بایست به صورت روزانه پر شود و تمامی اطلاعات سود و زیان ها در آن به صورت دقیق وارد شود با محاسبه این اطلاعات در پایان سال می توانید آینده اقتصادی خود را بسنجید.

دفتر کل

در این دفتر اطلاعات هفت روز گذشته شما در یک برگ نوشته میشود به صورت کلی اطلاعات ۷ روز شما به صورت ریز در این دفتر وارد خواهد شد. این دفتر برای سنجش هفته گذشته و بررسی آینده هفته آینده می باشد.

دفاتر پلمپ شده را چگونه پر کنیم؟

 

1: هر معامله، صادرات یا وارداتی که توسط شرکت انجام می شود می بایست در دفاتر پلمپ شده مخصوص خود وارد شوند. توجه داشته باشید که سفید گذاشتن بیش از حد هر صفحه دفتر می تواند تخلف محسوب شود. هر معامله می‌بایست در صفحه تاریخ همان روز ثبت شود و در تاریخ های دیگر نباید اقدام به نوشتن کنید. در حاشیه سطوح و یا سطر نباید اطلاعات مهم را بنویسید.

نکته مهم:

این دفاتر باید تا ۱۰ سال نزد شرکت نگهداری شوند. چرا که ممکن است مشکلات مالیاتی برای شرکت شما پیش بیاید و بخواهید به این دفاتر مراجعه کنید.

2: خط خوردگی یا کمرنگ نوشتن اطلاعات می‌تواند در زمان محاسبه اطلاعات مالی مشکلات زیادی را ایجاد کند. پس ابتدا اطلاعات را در یک چک نویس بنویسید و پس از مطمئن شدن آنها را در دفاتر پلمپ شده وارد کنید. به این صورت از صحت اطلاعات مطمئن هستید و مشکلات مالی برای شما اتفاق نخواهد افتاد از خط خوردگی نوشته ها نیز جلوگیری می شود.
3: جالب ترین نکته استفاده از دفاتر پلمپ شده سندیت آنها می باشد. یعنی اگر اطلاعات این دفاتر به درستی وارد شود و بین تجار به امضا برسند، می توانند حکم سند را داشته باشند و در صورتی که تجار به اختلاف مالی برخورد کردن می‌توانند با مراجعه به این دفاتر مشکلات مالی یکدیگر را برطرف کند.

رسیدگی به ابهامات دفاتر پلمپ شده

 

فرآیند بررسی اطلاعات دفاتر تجاری می‌تواند برای شرکتها معضلات زیادی را ایجاد کند. اگر شرکتها در حسابرسی های مالی خود دچار نقص یا کمبود اطلاعات شوند، می تواند آنها را تا مرز ورشکستگی جلو ببرد. شرکتهایی همچون وزرا می توانند با بررسی دقیق این دفاتر تمام مشکلات مالی شما را پیدا کرده و هر نوع نقص را به شما اطلاع دهد. با کمک گرفتن از شرکت وزرا و تیم مجربی که ما در اختیار داریم می تواند شما را از هر نوع مشکلی نجات دهد. همچنین اگر به مسائل حقوقی برخورد کردید بررسی این اطلاعات توسط ما می‌تواند مشکلات حقوقی شما را نیز برطرف کند.

 

خدمت دیگری که وزرا می تواند در اختیار شما قرار دهد این است که با محاسبات مالی دقیق که انجام می دهد، می تواند آینده اقتصادی شرکت شما را بررسی کند و هر نوع مشکلی که در راه شما است را قبل از رسیدن به آن مشکل به شما اطلاع دهد. آینده مالی هر شرکت برای آنها بسیار مهم می باشد پس با راهنمایی های ما میتوانید هر نوع ابهامی را برطرف کنید.

یک پاسخ بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.فیلد های مورد نیاز علامت گذاری شده اند *