نام تجاری چیست و چه کاربردی دارد؟

نام تجاری

نام تجاری

یک برند یا نام تجاری که معروف می شود در واقع ترکیب شده از ویژگی های درونی و بیرونی یک محصول است که به آن هویت می بخشد ،این موارد عبارتند از : نام ، لوگو ، رنگ و بسیاری از مشخصه های دیگر…

یک برند از جهت تمایز بخشیدن محصول از سایر محصول هایی که در بازار موجود است حائز اهمیت است ،که این تمایز نام ،نماد ،طرح را شامل می شود .

امروزه بیش از پیش جهت جذب مشتریان و همچنین بولد کردن یک محصول یا خدمات در ذهن آنها نیاز اساسی به ایجاد یک برند احساس می شود .این را هم مدنظر باید قرار دهیم و بررسی کنیم که آن برند قبل از محصول یا خدمات ما در بازار و در بین رقبای ما موجود نباشد .

چگونه نام تجاری خود را ثبت کنیم؟

ثبت نام تجاری اختیاری است مگر به موجب قانون الزامی شناخته شده باشد .( ماده ی 576 ق.ت.)

صاحب آن نام تجاری می تواند بعد از ثبت نام تجاری خود برای معرفی کالا و خدماتی که ارائه می دهد با برندی خاص که در ذهن مشتریان نقش می بندد ،محصولات و خدمات خود را معرفی و عرضه کند .

همچنین نام تجاری ثبت شده به نام دیگری را نمی توان انتخاب و بکار گرفت حتی اگر تشابه اسمی وجود داشته باشد .(مستفاد از مواد 577 و 578 ق.ت.)

قابل ذکر است نام تجاری قابل انتقال است و مدت اعتبار آن پس از ثبت 5 سال است .(مستفاد از مواد 579 و 580 ق.ت.)

اسم تجاری به چه صورت ثبت می شود

کار ثبت اسم تجاری درست مثل ثبت شرکت به صورت اعلامی صورت می‌گیرد. بدین معنی که متقاضی ثبت اسم تجاری، با تنظیم اظهارنامه و طی تشریفات مربوط به ثبت و آگهی، درخواست ثبت علامت را به اداره ثبت اعلام می کند تا بدین وسیله اشخاص ذینفع از موضوع مطلع شده و مراتب هرگونه مخالفت یا اعتراض خود را آشکار شازند و برای احقاق حقوق خود، از ثبت این نام تجاری جلوگیری به عمل آورند.

طبق ماده ۵٨٢ ق.ت: وزارت عدلیه به موجب نظامنامه ترتیب اسم تجارتی و اعلان آن و اصول محاکمات در دعاوی مربوط به اسم تجارتی را معین خواهد کرد. دراین زمینه دراجرای مواد ۵٢٨ و ۵٨۵ ق.ت. طرح اصلاحی آیین نامه ثبت شرکتها مصوب ١٣۴٠ با اصلاحات بعدی در بند ٢ ماده اول خود اداره ثبت شرکتها و مالکیت صنعتی درتهران را مکلف نموده که نسبت به ثبت علائم تجارتی و اختراعات و نام تجارتی و اشکال و ترسیمات صنعتی اقدام کند ولی تاکنون آیین نامه اجرایی ماده ۵٨٢ ق.ت.

راجع به نحوه ثبت مرجع ثبت و حمایت قانونی از دارنده ویا تعقیب افراد سو استفاده کنند از نام تجارتی موردی را به تصویب نرسانده است. به این ترتیب در حال حاضر ثبت اسم تجارتی بدون تصویب آیین نامه اجرایی ثبت و حمایت از اسم تجاری امکان پذیر نیست و معمولا متقاضی اسم تجاری را به عنوان علامت تجارتی به ثبت می رساند.

Share:

ارسال یک پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پست های اخیر.